VI. Ročník Borišovského výbehu - výsledky

V sobotu 12.6.2004 sa uskutočnil pretek v behu do vrchu z chaty pod Borišovom ( 1298 m.n.m.) s cieľom na vrchu Borišov 1510 m.n.m - vo Veľkej Fatre. Výškový rozdiel 212 m a dĺžku 780 m sa pokúsilo prekonať celkom 71 pretekárov v kategóriách do 18 rokov, do 40 rokov a nad 40 rokov. Stretli sa vynikajúci bežci - letní či zimní, skialpinisti , duatlonisti a vôbec fanúšikovia pohybu v krásnych horách. Tých najlepších prilákala navyše odmena 10 000 Sk za víťazstvo a k tomu bonus za prekonanie rekordu Milana Majliša 6:08,09 min. Z rekordu však nebolo nič, pretože počasie si to rozmyslelo a v pravidelných intevaloch menilo svoju tvár od prekúkajúceho slnka, cez čierne mraky s hustým dážďom a niekedy veru aj peknými krúpami. Povrch trate sa postupne menil na súvislé blato a niektorých veru zachránila len rastúca kosodrevina a tráva pri chodníku, za ktorú sa bolo možné potiahnuť. "Kopček" totiž nie je taký ľahký a neviem či sa u nás beží strmší kopec ako je Borišov. Niektorí si zvolili aj lepšiu obuv a to bežecké tretry / tie boli jednoznačne naj / iní tenisky s lepším či horším dezénom. Ale u všetkých bola hlavne chuť popasovať sa s tímito nástrahami a ukázať svoju výkonnosť. Ako prvé na trať postupne v intervaloch vybehli ženy vo všetkých kategóriách.

Juniorky:
1. Styková 9:51
2. Dobošová 11:18
3. Sobeková 12:46
Ženy:
1. Trégerová 8:58
2. Madajová 10:00
3. Janásková 11:35
Seniorky:
1. Cigrová 11:27
2. Podhradská 11:37
3. Budzyk / Poľ/ 13:37


Trégerová jednoznačne najlepším časom obhájila vlaňajšie víťazstvo. Nemala to však ľahké, podobne ako ostatné ženy, pretože po ich štarte sa spustil silný dážď aj s krúpami. Na chvíľu musela byť aj technická prestávka na štartovanie mužov ale ženy už museli bojovať aj v takom nečase. Za chvíľku sa však umúdrilo a štartovalo sa veselo ďalej.

Juniori:
1. Styk 8:03
2. Jokl 8:16
3. Rodl 8:35
Muži:
1. Dlugosz / Poľ/ 6:34
2. Urbanovský 6:49
3. Madaj 6:54
4. Kuril 7:02
5. Bátory 7:07
Seniori:
1. Bučiak 8:39:6
2. Sviták 8:39:8
3. Styk 8:51


Je možné sa vysloviť, že pre všetkých zúčastnených to bol veľmi pekný zážitok. Pretek bol výborne zorganizovaný, mediálnu sledovanosť zabezpečila STV a s tým sa "zviezla" veru aj vysoká sponzorská pozornosť. Samozrejme, že všetkých navyše uchvátila krása tunajšej prírody a aj skutočnosť, že na miesto štartu sa musí pekne pomaličky po svojich a je tým čas na relax duše . Pochopí aj to , ako sa musí boriť chatár s nosením stravy a vecí pre hladných turistov, čo má však v sebe také zvláštne čaro. Po preteku sa stretnú starí známi, podebatujú sa o svojich cieľoch, zážitkoch a problémoch. Taktiež skialpinisti si ti dali zraz, resp. test výkonnosťi na začiatku prípravy pre najbližšiu sezónu. Je potešiteľné, že záujem mladých je vysoký a uvidíme ako im to vydrží hlavne v zime, ktorá bude nasledovať. Bude totiž veľmi náročná , lebo záujem o organizáciu skialpinistických pretekov u nás rapídne stúpol a k tomu sa pridá aj organizácia Svetového pohára v Nízkych Tatrách. V najbližších dňoch bude zverejnený kalendár pretekov ale o tom až pri inej príležitosti. Keď teda už všetci pretekári skončili , rozmyslela si to aj príroda a dala všetkým čas na to aby sa každý mohol pokojne dostať domov. Vykuklo slniečko, oteplilo sa a tak všetkými smermi sa postupne všetci rozlezú a pritom každý bilancuje to svoje a možno sa rodia nové predsavzatia , ktoré nás posúvajú vpred.

Ahojte športovci, zase pri inej príležitosti

Miro Leitner