Skialpfest, Žiarska dolina 20.3.2004

SKIALPFEST 2004 za nami, alebo "Od piva k realite"

Začalo to posedením nad oroseným pohárom pivka na Žiarskej chate v jeden teplý julový podvečer…
Každý z nás to pozná: prekážky sa stávajú zanedbateľnými, odhodlanie a nadšenie graduje a nič sa nezdá byť nemožné… no ako to už s rečami nad pivkom býva, nie často sa stávajú realitou. Na Žiarskej chate sa ale stretlo pár naozajstných zanietencov a tak po strastiplnom večernom bicyklovom slalome dolu dolinou myšlienka zorganizovať pretek skombinovaný so stretnutím rekreačných skialpinistov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska nevyšumela chlapcom z hlavy spolu s pivom…

O tom, ako celá akcia dopadla už veru vtáky po doline štebocú no pre tých, ktorí sa do doliny tak skoro nechystajú malá rekapitulácia:

Rekreační skialpinisti
Pre rekreačných skialpinistov boli pripravené túry s inštruktormi skialpinizmu zamerané na osvojenie základných pravidiel bezpečného pohybu v zimných horách a získanie praktických vedomostí o lavínovej problematike. V teréne mali takto v sobotu a v nedeľu možnosť vyskúšať si teoretické poznatky, ktoré získali na prednáške vedenej náčelníkom strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby - Ing. Jánom Peťom. O tom, že prednáška zaujala svedčí aj fakt, že Jano sa ledva vymanil z kruhu zvedavcov a informácií chtivých skialpinistov, ktorí ho po prednáške doslova hermeticky uzavreli a zbombardovali otázkami.

Hostia a kultúrny program
Okrem túr a odborných prednášok bolo podujatie aj o stretnutí so zaujímavými ľudmi. Pozvanie organizátorov prijal minister financií Ivan Mikloš so svojimi hosťami - ministrami financií zo Slovinska a Maďarska. Pán minister si síce lyže a pásy nedoniesol, zato si ale pozrel dojímavú prezentáciu Gaba Liptáka o Západných Tatrách, ochutnal Liptovské špeciality a jeho kolegov potešil pohľad pod vo vetre sa zvrtajúce sukne šumných slovenských diev z folklórneho súboru Váh, ktorý vystúpil počas oficiálneho otvorenia (tých čo zaujíma fotodokumentácia šumných diev nech sa obrátia na www.skialpfest.sk )

Okrem čestných hostí sme mali medzi nami aj takých borcov ako Peťa Valušiaka, ktorý nám porozprával okrem iného aj to, ako pomocou kombinačiek získať kontrolu nad polárnou expedíciou, Pala Barabáša ktorý nám premietol zostrih svojich filmov, za ktoré dostal mnohé ocenenia a aj maláriu, či Milana Kapustu, ktorý vystavil niektoré zo svojich fotografií, ktorých u nás odvislo zhruba 6.

Chlapci z Horskej záchrannej služby v spolupráci s Leteckou záchrannou službou predviedli ukážku leteckej záchrany za použitia vrtuľníka a hľadania s lavínovým psom, ktorý z veľkej kopy snehu opodiaľ vyhrabal dlhšiu dobu pred robotou sa skrývajúceho spoluorganizátora.

Zlatým klincom sobotného programu bol koncert skupiny Sherpa band, ktorý prítomných priviedol doslova do varu a ktorý pretrval až do skorých hodín ranných. Sila kombinácie DJ Vlado a Sherpa Band sa ukázala v nedeľu ráno na poriadne zakciovaných rekreačných skialpinistoch…

Majstrovstvá Slovenska a 2. kolo Stredoeurópskeho pohára

Nie všetci ale boli na SKIALPFEST-e na zaslúženej odborovej dovolenke. V sobotu ráno totiž na trať vyštartovalo 149 pretekárok a pretekárov kategórie A a B. Trať bola perfektne pripravená a v spolupráci s takými meteorologickými príjemnosťami ako dážď, hmla, vo vyšších výškach aj riadna kosa a fujavica dali pretekárom zabrať… Milan Madaj a Roman Kuczinský ako prví z kategórie muži A s úsmevom na tvári po 3 hodinách a 15 minútach opaľovania sa a prechádzok na čerstvom vzduchu a po absolvovaní 25km a 2380 m prevýšenia preťali cieľovú rovinu. O tom že počasie bolo naozaj ideálne svedčí aj fakt, že niektorí borci, ktorým sa pravdepodobne slnka toho roku dostalo pomenej využili situáciu a na trati vydržali ešte o 2 a pol hodiny dlhšie. Sobotou sa skončil pretek pre pretekárov kategórie B, juniorov a kadetov, ktorí to patrične oslávili večer na koncerte Sherpa band-u.

Výsledky sobota:
Kategória B- Muži
1 Pisarčík Milan James DK 2:19:08
2 Čáni Miroslav James LH 2:25:08
3 Mikuštiak Martin ZP sport Podbrezová 2:33:28

Kategória B- Ženy
1 Lapinová Kristina HK UMB BB 3:31:20
2 Turlíková Danka CAP Prešov 3:45:32
3 Kaizlerová Iveta Lezecký kroužek Prachov 4:14:25

Kategória juniori
1 Jurina Brano TJ Rohace 1:18:38
2 Vondra Pavel HO Pec Pod Snežkou 1:25:53
3 Klobušník Peter nie 1:40:00

Kategória juniorky
1 Šperková Jana Himalaya klub 1:57:42

Kategória kadeti
1 Jokl Michal SKIALP Sucany 0:49:08
2 Kovácik Viktor SK Žiarska dolina 0:49:09
3 Sliacan Jakub ZP Sport a.s Podbrezova 0:51:22

Kategória kadetky
1 Dobošová Zuzana SKIALP Sucany 1:07:51
2 Dobošová Martina SKIALP Sucany 1:09:00
3 Pastoreková Lucia CAP Presov 1:34:52

V nedeľu pretek pokračoval druhým kolom pre A kategóriu, ktoré bolo kratšie a aj počasie bolo zhovievavejšie. Chlapci sa v cieli začali objavovať už po 2 hodinách. Absolvovali 20km trať s prevýšením 1550m a väčšinou potvrdili svoje umiestnenie z predchádzajúceho dňa. Po preteku nasledovala ešte premiéra DVD Milana Lizucha "Strmý svet" a prešli sme ku tombole a vyhlasovaní výsledkov súťaže amatérskej horskej fotografie. Po vyhlásení výsledkov preteku kategórie A si všetci ocenení pretekári spoločne na tribúne zaspievali "We are the champions", za podujatím sme urobili bodku a veselie pokračovalo na afterpárty…

Kategória A - muži, čas je súčtom za 2 etapy
1 Madaj Milan James Bobrovec 5:21:36
   Kuczinsky Roman SK Skialp Beskydy
2 Glajcar Roman SK Skialp Beskydy 5:34:19
   Svoboda Marcel SK Skialp Beskydy
3 Kacina Branislav CKT Šport Trenčín 5:43:21
   Matoš Peter CKT Šport Trenčín
4 Longauer Zdenko HK Kamenná chata 5:50:02
   Melicharčík Marcel HK Kamenná chata
5 Duch Miroslav HO Pec Pod Snežkou 6:03:00
   Nemec Michal DSA Modrý Dul

Ťažko na záver toto podujatie zhrnúť pár slovami. Niečo snáď prezradia čísla:
30 mužských a 5 veteránskych dvojíc a 9 žien v kategórii A, 42 mužov a 4 ženy v kategórii B, 4 juniori, 1 juniorka, 16 kadetov a 3 kadetky, 112 rekreačných skialpinistov, 10 inštruktorov skialpinizmu, 15 hostí a 28 organizátorov dolu ako aj na trati. Spolu 314 ľudí, ktorí si zo SKIALPFEST-u odnášajú príjemné dojmy a kopec zážitkov. Dúfame, že toto podujatie odštartuje určitú tradíciu stretnutí medzi skialpinistami stredoeurópskeho regiónu a že neostane len pri našom podujatí, ale pridajú sa aj iní iniciatívy chtiví s novými nápadmi.

Za organizátorov môžem povedať len toľko, že meno článku by sme s kľudom mohli zmeniť na SKIALPFEST 2005 pred nami. My si totiž zas v lete posedíme nad pivkom na Žiarskej chate a pripravíme pre Vás ešte lepšie podujatie… Na záver malá reklama stránke www.skialpfest.sk, kde si budete môcť pozrieť fotky a krátke videá z podujatia a kde iste nájdete kopec ďalších zaujímavostí…

Horám, dobrým ľudom a skialpinizmu zdrar!

Za organizátorov Martin Ondreáš