Skialpinisti hodnotia svoje účinkovanie na II. Majstrovstvách sveta v Španielskom Val d´Aran (2.-6.3.2004)

V Španielskom Val d´Aran , presnejšie v blízkosti rozsiahleho lyžiarskeho strediska Baquerra Berret sa uskutočcnili v dňoch 2. - 6.3.2004 II. Majstrovstvá sveta v skialpinizme. Slovenská výprava cestovala s predstihom , pretože pár dní predtým 28.2.2004 sa v blízkosti uskutočnilo celkovo 4.kolo Svetového pohára - Grau Roig - Andorra. Preteky slúžili čiastočne ako príprava a aklimatizácia ale pre niektorých to bol zase tvrdý boj o body do celkového hodnotenia.

Celkove výprava pozostávala z 8 pretekárov s tým, že v dejisku MS sa pripojila k výprave ešte jedna pretekárka. Predovšetkým to bola skúsená dvojica Leitner a Svätojánsky, ktorí ako obhajcovia bronzových medailí z prvých MS v Serre Chevalier - Fr. mali potvrdiť dobrú pozíciu slovenského skialpinizmu u dospelých a Zuzana Dobošová, bronzová z vlanajších ME vo Vysokých Tatrách zase v kategórii kadet. Samotné Majstrovstvá sveta priniesli niekoľko noviniek. Predovšetkým sú to nové disciplíny za ktoré sa udeľovali medaily. Hneď prvý deň šampionátu to bol vertikálny pretek. Pozostával len z 950 m vysokého výšlapu bez zjazdu pre všetky kategórie. / Posledný deň ešte pretek štafiet, ale o tom v závere./ Okrem Leitnera so Svätojánskym / na druhý den bol pretek dvojíc / štartovali všetci naši reprezentanti. Tu nám urobila veľkú radosť Zuzana Dobošová, ktorá z kadetiek skončila druhá a získala pre naše farby striebro. Vynikajúco súťažil aj Michal Jokl z kadetov, ktorí skončil nakoniec 5. avšak len s minimálnym odstupom. Jana Šperková skončila 4. u junioriek, Jurinová u žien 15. a Lackovičová 16. Z mužov Milan Madaj 18. a Brano Kacina 23. Okrem kadetov boli však rozdiely na prvých také, že na lepšie umiestnenie sme nemohli veľmi pomýšlať. Prejavila sa predovšetkým slabšia rýchlosť krátko po štarte, pretože nemáme skúsenosti s takýmto druhom pretekov. Trochu iná situácia bola v pretekoch dvojíc. Leitner so Svatojánskym tažia predovšetkým z veľmi dobrej vytrvalosti a na rozvoj rýchlosti tohto roku negatívne vplývala aj snehová situácia na slovenských horách.
Podľa toho sa aj vyvíjala situácia v preteku. Čakalo totiž všetkých okolo 2100 výškových metrov aj s početnými rovinkami. Z profilu bolo zrejmé, že pretek bude dostatočne dlhý. V prvej časti pretekov sa naša dvojica pohybovala len okolo 10 až 12 - teho miesta ale postupne sa začala prepracovávať dopredu. Škoda , že pretek nebol ešte o niečo dlhší lebo bolo z toho nakoniec len 7 miesto a šiesta dvojica bola už veľmi blízko. Obhajoba medaily teda nevyšla ale pri súčastnej sile skialpinistického pelotónu je to vynikajúce miesto. Štartovala ešte dvojica Madaj , Kacina , ktorá skončila 18. Kacina predsa len nebol Madajovi vyrovnaným partnerom ale v súčastnosti už na Slovensku po skončení dlhoročného reprezentanta Triznu na svetovej úrovni nasledovníkov zatial nemáme. Ďalší deň čakal kadetov a juniorov pretek jednotlivcov s prevýšením 1310 m. Opäť veľmi dobre zabojovala Zuzana Dobošová a získala pre seba a Slovensko bronzovú medailu. Podala veľmi bojovný výkon, bez väčších chýb a s prehľadom si ustrážila medailovú pozíciu. Šancu mal aj Jokl u kadetov, kde je vlastne v kategórii najmladší. Pohyboval sa okolo piateho miesta až dovtedy, kým mu pretekár idúci za ním nechtiac nezhodil lyžu z hrebeňa na nesprávnu stranu a musel si takto pridať 500 výškových metrov. Pochopitelne tým šanca na kvalitné umiestnenie bola už v nedohľadne. U junioriek Šperková skoncila 6 - to ale s dosť veľkou časovou stratou na najlepších. Dospelých po dne voľna čakal pretek jednotlivcov s prevýšením 1700 m. Kedže platí pravidlo o možnosti štartu len troch pretekárov za krajinu , alpské štáty stáli pred veľkou dilemou koho uprednostniť. Z našich mužov si takto musel oddýchnuť Kacina a prepustiť miesto rýchlejším. Preteky síce boli dostatočne dlhé ale aj tempo bolo mimoriadne. Nakoniec reprezentanti Slovenska obsadili postupne 11.miesto - Svätojánsky, 12.miesto Leitner a 14. Madaj. Zo žien Lackovičová skoncila 23 a ešte nádej na lepšie umiestnenie Jurinová 5. v kategórii do 23 rokov. Škoda, že Beate Jurinovej v závere došli sily, pretože ešte v polovici pretekov sa nachádzala v blízkosti druhej priecky. Z pretekov dvojíc a jednotlivcov sa hodnotila kombinácia, kde Svätojánsky sa umiestnil na 7.mieste, Leitner na 9. mieste a Madaj na 13. Mieste. V záverečný deň - 6.3.2004 sa uskutočnila prvýkrát v histórii súťaž štafiet s prevýšením 4 x 225 m u mužov a 3 x 225 m u žien. Ženskú štafetu Slovensko nepostavilo z dôvodu, že hoci bol pôvodne sľúbený ale nakoniec nebol povolený štart Dobošovej pre jej nízky vek. Družstvo mužov v zložení Leitner, Kacina, Madaj a Svätojánsky obsadilo nakoniec veľmi pekné 5. miesto, čo asi aj odráža pozíciu Slovenska vo svetovom skialpinizme. Alpské krajiny- Švajciarsko, Taliansko a Francúzsko jasne dominovali a pridali sa k nim domáci Španieli, ktorí urobili v poslednom období mimoriadny pokrok vo všetkých kategóriách. Snehové podmienky v týchto krajinách boli vynikajúce na prípravu na snehu už od polovice novembra o čom v tomto roku sme mohli na Slovensku len snívať. V hodnotení štátov Slovensko obsadilo 6.miesto , keď pred nás sa ešte dostali Česi. Česi aj keď nemajú takých výrazných pretekárov však dokázali obsadiť takmer všetky dicsiplíny vo väcšom počte ako my, co im bodovo pomohlo.

Okrem pretekov prebiehali jednania aj na diplomatickej úrovni v zastúpení predsedníčky komisie MUDr. Kataríny Belicovej a zároveň členky Management comitee ISMC, ktorá okrem iného do rúk prezidenta ISMC J. Colomera odovzdala kandidatúru Slovenska na usporiadanie Svetového pohára v roku 2005 alebo 2006. Celkove sa Majstrovstiev zúčastnilo 29 krajín zo štyroch kontinentov. Majstrovstvá sa stretli s veľmi dobrým ohlasom médii, divákov a spokojnosťou pretekárov s priebehom. S bilanciou dvoch medailí - striebornej a bronzovej, 1 x 4.miestom, 3 x 5.miestom, 2 x 6.miestom, 2 x 7.miestom a 1 x 9.miestom sa reprezentanti Slovenska rozlúčili s dejiskom šampionátu a nastúpili na dlhú cestu domov.

Slovenských skialpinistov čaká v najbližších dňoch náročný program a sezóna sa zďaleka nekončí. Reprezentanti Leitner so Svätojánskym sa presunú na americký kontinent do Salt Lake City, kde ich čaká boj o body do Svetového pohára na predposledných pretekoch a potvrdenie umiestnení vo svetovom rebríčku, kde sú v súčastnosti v prvej desiatke najlepších. Na domácej scéne sa uskutoční v rovnakom termíne Stredoeurópsky pohár v Žiarskej doline, ktoré sú zároven Majstrovstvami Slovenska pre rok 2004.